Categories

Siekiant populiarinti vandens kultūrą ir vandens vartojimo įpročius tarp jaunimo, didžiausia vandentvarkos įmonė šalyje „Vilniaus vandenys“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe organizuoja vandens gertuvių dizaino konkursą „Sveikas ir stilingas pasirinkimas“. Šiame konkurse kviečiami dalyvauti Vilniaus miesto mokyklų 5–12 klasių moksleiviai, kurie raginami kurti stilingą dizainą (paveikslėlį) savo būsimai vandens gertuvei.  

Pasak „Vilniaus vandenų“ generalinio direktoriaus Sauliaus Savicko,  bendrovė reguliariai visuomenei pristato su vandens vartojimu ir tvarumu susijusias iniciatyvas, o šio konkurso idėja kilo bendrovei Vilniaus miesto mokyklose įrengus stacionarias vandens kolonėles-gertuves.

„Bendradarbiaudami su Vilniaus miesto savivaldybe kiekvienais metais plečiame vandens gertuvių tinklą sostinėje: nuo stacionarių vandens gertuvių pagrindinėse miesto erdvėse, šalia Vilniuje esančių sporto stadionų, iki mokyklų patalpų. Taip skatiname miestiečius ir miesto svečius ne tik gerti daugiau vandens, bet ir rinktis draugiškesnę aplinkai alternatyvą: nepirkti vandens buteliuose, o gerti sveiką ir kokybišką vandenį iš čiaupo“, – sako konkurso organizatorius.

Skaičiuojama, kad jei kasdien vienas moksleivis išgers nors vieną savo atsineštą gertuvę vandens, Vilniaus miesto mokyklose kasdien vandens bus suvartojama daugiau nei 100 tūkst. litrų, o tai reiškia, kad bus atsisakoma 50 tūkst. plastikinių vandens butelių ir, svarbiausia, į aplinką nepateks daugiau nei 4 t. anglies dioksido, kuris reikalingas plastikiniams buteliams pagaminti.

Dizaino idėjai – beribės galimybės

Šiuo konkursu siekiama ne tik skatinti moksleivius vartoti daugiau vandens, formuoti sveikus jų gyvenimo įpročius, bet ir ugdyti atsakingą jaunąją kartą, kuriai rūpi mažinti plastiko naudojimą ir gamtos taršą ir kurių kuprinėje turima gertuvė yra neatsiejama kasdienių įpročių dalis.

Todėl Vilniaus miesto mokyklų 5–12 klasių moksleiviai jau dabar yra kviečiami kurti stilingą dizainą savo būsimai vandens gertuvei. Galimas tiek visiškai gertuvę dengiantis piešinys, tiek vienas ar keli piešiniai tik tam tikrose gertuvės vietose. Konkurse iki 2023 m. sausio 27 d. gali registruotis ir dalyvauti moksleiviai individualiai arba visą klasę ar mokinių grupę gali užregistruoti pedagogas.

Tai jau ne pirmas kartas, kai „Vilniaus vandenys“ įtraukia moksleivius į kūrybinius procesus. Vandentvarkos įmonė Vilniaus mokyklose įrengdama stacionarias vandens kolonėles – gertuves, į jų apipavidalinimo procesą įtraukė ir mokyklų bendruomenes. Mokyklos ne tik rinkosi labiausiai patinkantį dizainą, formą, bet ir siūlė, kokiomis vizualinėmis priemonėmis moksleiviams būtų galima suteikti ir papildomos informacijos apie vandens naudą, galimybes taupyti ir tausoti aplinką, neperkant vandens plastikiniuose buteliuose, bet geriant tiesiai iš čiaupo ar įsipilant į savo atsineštą vandens gertuvę.

Konkurso nugalėtojai bus keli

Konkurso „Sveikas ir stilingas pasirinkimas“ nugalėtojų sukurti dizaino paveikslėliai bus atspausdinti ant gertuvių, o minint Pasaulinę vandens dieną, naujo dizaino gertuvės bus padovanotos ne tik nugalėtojams, bet ir jų klasės draugams.

Daugiau informacijos apie vandens gertuvių dizaino konkursą „Sveikas ir stilingas pasirinkimas“ ir dalyvavimo sąlygas galima sužinoti interneto tinklalapyje  Gertuviukonkursas.lt.

Edukuojami ir patys mažiausi

Šis konkursas yra jau antra bendrovės „Vilniaus vandenys“ socialinė iniciatyva, skirta jaunosios kartos švietimui aplinkosaugos, tvarumo ir vandentvarkos klausimais.

Beveik prieš metus įmonė kartu su Vilniaus miesto savivaldybe inicijavo Aplinkos ministerijos globojamą ir Nacionalinės švietimo agentūros palaikomą švietimo iniciatyvą sostinės darželiuose ir pradinėse mokyklose. Bendrovės atstovai, pasitelkę vaikams patrauklų personažą „Neterštukas“, lanko Vilniaus darželinukus ir pradinukus, kuriems pasakoja apie vandens išgavimo ir nuotekų tvarkymo procesus bei tvarius kasdienius pasirinkimus. Šią iniciatyvą darželinukams ir pradinių klasių moksleiviams vykdo nemokamai.

Per mažiau nei metus bendrovė, kartu su „Neterštuko“ personažu Vilniaus mieste ir rajone jau aplankė daugiau nei 1000 vaikų.